LOGO

TÜRK VATANDAŞLIĞINDAN ÇIKMA VE YABANCI ÖĞRENCİ SINAVI (YÖS)'NA GİRME HAKKI

Yabancı Öğrenci Sınavı (YÖS), Türkiye’deki üniversitelerde öğrenim görmek isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin üniversiteye başvurmak için girdikleri, içeriği matematik, geometri ve IQ sorularından oluşan üniversite giriş sınavıdır.  TYT ve AYT gibi diğer üniversite giriş sınavlarından farkı, “olasılık, kombinasyon, problemler” gibi yazılı soru kalıplarının yer almamasıdır. Bu yönüyle YÖS, TYT ve AYT'ye göre daha kolay bir sınavdır. Bu nedenle birçok genç Türk vatandaşı, yabancı ülke vatandaşlığı alarak bu sınava girme hakkını kullanmak istemektedir.

Bulgaristan vatandaşlığına sahip olan kişi, Yabancı Öğrenci Sınavı'na girmeye hak kazanacaktır. Eğer bu kişi Bulgaristan’da doğmayıp Bulgaristan vatandaşlığını annesi veya babası üzerinden almış ise, geçici olarak Türk vatandaşlığından çıkması ve Mavi Kart alması gerekecektir. Türk vatandaşlığından çıkıp mavi kart alan kişi Türk vatandaşlığına ilişkin olarak yalnızca “seçimde oy kullanma”,”askerlik yapma” ve “memur olma” haklarından mahrum kalacaktır. Bunun dışında vatandaşlığa ilişkin tüm haklarını, alacağı “mavi kart” ile koruyacaktır. Kişi, sınavı kazanmasının ardından rahatlıkla Türk vatandaşlığını geri alıp sonraki süreçte “çifte vatandaş” statüsünde bulunabilecektir.

Türk vatandaşlığından çıkma, mavi kart uygulaması ve Türk vatandaşlığının yeniden kazanılması konularında daha detaylı bilgi için ofisimiz ile iletişime geçebilirsiniz.